
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | I²C |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Digital, I²C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.8 V |
| Max Output Current | 10 µA |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Bits | 11 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Nominal Supply Current | 300 µA |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.8 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Resolution | 1.375 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Operating Supply Voltage | 2.8 V to 5.5 V |
Stock: 785
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50736
Ext.Price$0.50736
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50736 | $0.50736 |
| 10 | $0.46983 | $4.69830 |
| 25 | $0.43508 | $10.87700 |
| 50 | $0.40291 | $20.14550 |
| 100 | $0.35756 | $35.75600 |
| 300 | $0.31731 | $95.19300 |
| 500 | $0.28159 | $140.79500 |
| 1000 | $0.26800 | $268.00000 |
| 3000 | $0.25506 | $765.18000 |
| 5000 | $0.24275 | $1213.75000 |
